Miért károsítja a szemet a számítógép és a tévé?

A szem háromdimenziós térlátásra van kitalálva. A sík képernyő csak kétdimenziós látást igényel. A szem rámered a képernyőre, hiszen az izmoknak minimális mozgást kell végezniük. Normál állapotban percenként 15-ször pislogunk, míg a monitor előtt csak 2-szer. Micsoda különbség! Nem is csoda, ha kiszárad a szem. Aztán még egy abszurd dolog: a képernyő világít, azaz fényforrás. Nézzünk csak körül az állatvilágban: van még egy olyan állat az emberen kívül, aki képes 6-8 órát a fénybe nézni? A képernyő elektromágneses mezeje vonzza a port, a porszemcsék a szembe szállnak, s a szaruhártyát beszennyezik.

A gyermekek imádnak tévézni. A folyamatos mozgás, a fényerő változása, az élénk színek, a kedves figurák erősen lekötik a figyelmüket. Az agy passzív állapotba kerül, ami pszichikai zavarokat is okozhat. A gyermek rámered a képernyőre, ami károsítja a szemizmait.

A számítógép lelki feszültséget is okoz, ami, mint tudjuk, látászavarhoz vezet. Bizonyára mindenkinek fagyott már le épp akkor a gépe, amikor egy fontos dokumentumon dolgozott. A gyermekek sokszor izgalmas, bosszantóan nehéz játékokat játszanak. Ezek egytől egyig a stressz forrásai. Ezek a tények elég ijesztőek a szemre nézve, ugye?

v