Légzőgyakorlatok Aranyszabályai



A helyes légzés elsőrendű szabálya, hogy az orrodon lélegezz be is és ki is. Az orr felmelegíti, benedvesíti és szűri a levegőt. Holisztikus megközelítésben a levegőben energia van, ami a légzéssel jut az emberi szervezetbe. Orron keresztül intenzívebb az energia felvétele. Például a hegyekben kirándulva az orrunkon beszívva szoktuk élvezni a friss levegőt, nem pedig a szánkon át. Intenzív izommunkához (futás, súlyzózás) több oxigén kell, ezért ilyenkor az orron és a szájon egyszerre kell lélegezni.

Ha a gyermek náthás vagy az orra el van dugulva, akkor ne gyakoroltass vele légzést, mert könnyen hozzászokhat a szájlégzéshez.

Magyarázd el a gyermekednek, hogy mindig csukott szájjal aludjon el. A szájon át sokkal kevesebb energiát kap este a teste, így reggel nehezen fog felébredni. Sajnos az alvás közbeni orrlégzés irányíthatatlan. Annyit tehetsz, hogy a gyermekednek megtanítod a helyes alváspózt. Oldalt fekve nincs összenyomódva a tüdő, ezért nagyobb az esélye, hogy csak orron fog lélegezni.

Minden gyakorlatot kilégzéssel kell kezdeni! Fontos az elhasználódott levegőt kifújni a tüdőből, s csak ezután felszívni tiszta levegővel. A kilégzéstől függ a belégzés mélysége.

Ha gyakorlás közben megszédül a gyermek, nyomban fektesd hanyatt a padlóra, hagyjátok abba néhány percre a mozgást. Hosszabb légzőgyakorlatok alatt enyhe szédülés léphet fel. A gyermek szervezete nincs még hozzászokva az oxigéndús levegőhöz, ezért pihenni kell. Ez természetes, az emberek kilencven százalékánál előfordul.

Lehetőleg minden nap ugyanabban az időpontban kell végezni a légzőgyakorlatokat, így könnyebben életünk részévé válhatnak.

A gyermekek rendszeresen versenyeznek egymással, hogy ki bírja tovább benntartani a levegőt. Erőfokozó, erőösszpontosító gyakorlat a légzésvisszatartás, minden sportolónál ezt láthatjuk egy nehezebb izommunka elvégzése előtt. Nagyon fontos, hogy nem közben, hanem előtte! Mozgás közben nem szabad visszatartani a levegőt. A visszatartott levegő alaposan kitisztítja és megdolgoztatja a tüdő összes léghólyagocskáját. A légzésvisszatartás 8-10 éves korig nem javasolt, mivel a gyermek akkor még nem igazán tudja kontrollálni a testét.

Nemcsak edzés közben, de egyébként se adj rá a gyermekre szűk felsőt legalább 14 éves koráig. A tüdeje mindvégig fejlődésben van, a szabad mozgását semmivel sem lenne szabad gátolni.