Fehérjék

EnergiaszolgáltatásA fehérje a harmadik legfontosabb energiaforrás, de alapvetően nem energiaszolgáltatásra való.

SzármazásA fehérjékben található esszenciális aminosavakat a szervezet nem képes előállítani, a táplálékkal jutunk hozzájuk.

SzerepA fehérje felépíti, karbantartja és regenerálja az izomzatot. Az agyban, a gerincben, a belekben segíti a testfolyadékok kémiai egyensúlyát, illetve az ásványi anyagok szállítását. Csökkenti a vashiány és a vérszegénység kialakulásának kockázatát.

FajtákAz állati eredetű fehérjék teljes értékű fehérjeforrások, mert az összes szükséges aminosavat tartalmazzák.A növényi eredetű fehérjék alkotják a fehérjék másik csoportját, ezekben nincs meg az összes aminosav.

FeldolgozásEmésztésük a gyomorban kezdődik. Ha nincs elegendő szénhidrát és zsír (például éhezés vagy többórás fizikai munka miatt), akkor a fehérjékből állítja elő az energiát a szervezet, aminek következtében az izomzat leépül, elsorvad.

RaktározásA fehérje beépülése előtt nem képes raktározódni, ezért folyamatos utánpótlásra van szükség, kis adagokban. Többletfogyasztásnak nincs értelme, hiszen nem képes raktározódni.

ForrásÁllati eredetű fehérjék: húsok, halak, tojás, tej és tejtermékek.Növényi eredetűek: csonthéjasok, olajos magvak, hüvelyesek, szója, gabona és gabonatermékek.

AminosavakAz aminosavak a fehérjék építőelemei. Létezik kilenc esszenciális, ami nem állítható elő a szervezetben, csak a táplálékban megtalálható, és tizennégy nem esszenciális, amit képes előállítani a szervezet a táplálékban található alkotóelemekből.

Napi ajánlott mennyiségTestsúly-kilogrammonként 1 g, sportolóknak 1,5-2 g.

Kalóriaérték1 g fehérje = 4 kcal.

Fontos megjegyzésA húsokat inkább főzve vagy párolva készítsd el, ugyanis sütéskor csökken az ételek fehérjetartalma. A fehér húsok magas fehérjetartalom mellett csak alacsony zsírtartalommal rendelkeznek.

v