Az anyagcsere

Az anyagcsere fizikai és kémiai folyamatok összessége, melyek során a táplálék energiává alakul át. A már megemésztett szénhidrátok, fehérjék és zsírok a sejtekben elégnek, így energia szabadul fel belőlük, amit kalóriában mérünk.

Az elfogyasztott táplálék legnagyobb része energiává alakul, ami a test működését biztosítja. A fennmaradó rész a test hasznos építőanyagává válik, vagy zsírként elraktározódik.

A test zsírtároló képessége korlátlan. A hízás oka az, hogy több tápanyag, azaz több kalória kerül be a testbe, mint amennyit az képes elégetni. Egy év alatt akár öt kilogramm zsírt is elraktározhat a szervezet.

Aktivitáskor az izmok égetik el a tápanyagok kilencven százalékát.

A testben felhalmozódott zsiradék azonban nem éget semennyi tápanyagot.

Minél nagyobb az izmok aránya a zsírhoz képest, annál gyorsabb az anyagcsere. Ha az ember kevesebbet mozog, de ugyanannyit eszik, akkor nő a zsírtömege és veszít az izomtömegéből, így lelassul az anyagcseréje.

Az anyagcsere jobban működik, ha többször eszünk kis adagokat. Ha két ember ugyannyi táplálékot fogyaszt, akkor közülük az éget el több kalóriát, aki többször, de egyszerre kevesebbet eszik.

v