A problémák feladatok!



Próbálj meg örülni akkor is, ha problémákat vagy nehéz feladatokat kapsz az életben. Azért kapod őket, hogy általuk megismerd, majd megváltoztasd, jobbá formáld magad. A feladatok a fejlődésedet szolgálják, ugyanúgy mint a betegségek! A problémákat legtöbb esetben nem lehet megoldani, csak önmagadat tudod megváltoztatni. Ha megváltozol, és többé válsz egy probléma hatására, akkor az a gond többé nem tér vissza hozzád.

Képzeld el, hogy születésedkor a problémáid (azaz feladataid) száma meghatározott. Ha a fejlődésed közben egyet eltüntetsz, megoldasz, akkor eggyel kevesebb problémád marad. A problémák feladatok: egy feladatot akkor tudsz jól elvégezni, ha felkészülsz rá! Ha nem készülsz fel eléggé, azaz ha nem változtatsz magadon, az életmódodon, a gondolkodásmódodon, az értékrendeden, akkor a problémát csak átmenetileg takartad el. Hamarosan vissza fog térni egy még nagyobb gond formájában, hogy komolyabban vedd az üzenetét. Meg kell változnod, hogy előre léphess!

Egyik kedvenc elvem, bár kutya nehéz betartani: "Aki nem tud teljesen ellazulni, az nem tud teljesen megfeszülni sem." Tudnod kell, mikor melyiknek jön el az ideje. Általában az arany középúton kell járnod, de ha a munka ideje következik, akkor abba kell mindent beleadnod. Ugyanígy van a pihenéssel is: ha a pihenés ideje következik, akkor kapcsold ki az agyad, felejtsd el a munkát, s add át magad a felhőtlen szórakozásnak.

A mértékletesség a legfontosabb. A túlzásba vitt aktivitás és a túlzásba vitt önmegtartóztatás egyaránt az egészség megromlásához vezet. Nincs értelme, hogy megszállottan kövess egy távoli célt (a mi esetünkben például valamit, ami egészséges), ha a velejárója a rengeteg lemondás, a stressz és a feszültség. Emlékszel még az ingára, ami ha messze kilendül jobbra, utána balra is messze ki fog lendülni, és sok időbe telik, mire újra egyensúlyba áll? Ezt el kell kerülnöd, találd meg az arany középutat és a megfelelő mértéket, fordíts hátat a túlzásoknak! 

Az úton nem a célra kell összpontosítani, azt csak ki kell jelölni. A jelenre, az útra kell koncentrálni. Ha mindig valaminek az elérésére gondolsz, akkor az elméd és a tested feszült lesz a rengeteg rád váró feladat érzése miatt. Ha egész életedben feszült vagy, akkor idő előtt megöregedsz.

A fiatalságot belül kell fenntartanod, belső erőfeszítéseket kell tenned, meg kell változtatnod a hozzáállásodat a dolgokhoz. A fiatalság érzése elsősorban szellemi hátterű: félelem és aggódás nélküli állapot. Aki nem ismeri a félelmet, az aggódást, az örökre fiatal marad. Ne félj, ne aggódj, ne gondolj arra, hogy öreg vagy és elrohant az idő feletted. Tekints magad igazi életkorod ellenére is fiatalnak, s akkor a környezeted is fiatalnak fog látni.

A teljes egyensúlyt ne tekintsd egy olyan tökéletes állapotnak, amit feltétlenül el kell érni, érte állandóan küzdeni kell, mindig jónak kell lenni, sosem szabad hibázni, az egészség szabályait mindig be kell tartani. Ez utópia. Aki küzd a teljes egyensúly elérésért, az belerokkan a csatába. Tekints az életre úgy, hogy a fő irányelv a jó és az egészséges, de előfordulhat néha kis mértékben a rossz és az egészségtelen is. Lazán járj az utadon, képzeld el, hogy egyszerű és könnyű. Légy mértéktartó és következetes: ha elkövettél egy kis vétket, egy pillanatra leléptél a Jó Útról, akkor igyekezz nyomban visszabillenteni az egyensúly...

Nem lehetnek mindig csak jó gondolataink, s nem lehet könnyen megteremteni a gondolatnélküliség állapotát a mai társadalomban. Aki a Jó Úton jár, annak is lehetnek néha rossz gondolatai és tettei. Ezeket nem szabad megtagadni, önmagadat sose csapd be. Fogadd el, hogy rossz gondolatok is becsúsznak, de ne ítéld el magad, ne nagyítsd fel a rossz gondolatokat. Ha sokat foglalkozol velük, tartós lelkiismeret-furdalást vagy bűntudatot ébresztenek benned. De ha kívülálló maradsz, s csak megnézed, miért jelentek meg és hogyan tűntek el a rossz gondolatok, akkor egyre inkább el fogják kerülni az elmédet. A negatív gondolatok eltűnnek, ha nem...