A légzőrendszer felépítése és működése

A légzőrendszer feladata a külvilág levegője és a vér közötti gázcsere lebonyolítása, azaz az oxigénfelvétel és széndioxid-leadás. Emellett az ember jelentős mennyiségű vizet, azaz párát is lead a kilélegzett levegőben, napi öt decilitert.

A levegő a légutakon át jut a tüdőbe.- A felső légutak az orrüreg (és a szájüreg), a garat, a gége és a légcső.- Az alsó légutakban a légcső két ágra, a főhörgőkre oszlik, melyek a tüdőben faágszerűen ágaznak tovább hörgőkké, hörgőcskékké, melyek végén találhatók a léghólyagocskák.- A jobb tüdő három, a bal tüdő kettő lebenyből áll.- Az oxigén a léghólyagocskák falán található sűrű hajszálérhálózaton át kerül a vérbe.- Ha kiterítenénk a tüdő légzőfelületét, akkor az körülbelül száz négyzetméter lenne.

A mellkasüreget alulról a rekeszizom zárja el a hasüregtől.A légzés a légzőizmok segítségével történik. Belégzéskor a rekeszizom és a külső bordaközti izmok, kilégzéskor a belső bordaközti izmok dolgoznak. Nyugalmi légzéskor a kilégzés automatikus, aktív kilégzési izommunka nincs. Sportolás közben viszont a kilégző izmok is aktivizálódnak, meggyorsítva a kilégzést. Belégzéskor a bordák megemelkednek, nő a mellkasüreg, a tüdőben lecsökken a légnyomás. Ezért a külső, nagyobb nyomású levegő a légutakba áramlik.

v