A jóga gyakorlása



A munka azzal kezdődik, hogy a merev izmokat ki kell lazítani, a gyenge izmokat meg kell erősíteni, az teljes tüdőlégzés technikáját el kell sajátítani. Ezután jöhetnek a testgyakorlatok. A testnek eredendően természetes, de a mai ember számára szokatlan gyakorlatokkal olyan helyzetbe kerülnek a csontjaid, melyek áldásosan ápolják, lazítják az izmokat és az ízületeket is. A pózok sokszor nehéznek tűnnek, de arra kell gondolni, hogy elvégzésük hatalmas élmény és erőforrás.

A gyakorlatokhoz hozzátartozik az elme aktív részvétele: összpontosítanod kell, figyelned a test minden rezdülését. Ez a testedre és szellemedre irányított precizitás és pontosság mentális tudatosságot fejleszt ki benned. Így születik újjá benned a tartós egészség. Immunissá válsz a betegségekkel szemben a pozitív és negatív áramok egyensúlya miatt. A szervezeted a maga erejéből fogja fenntartani az egyensúlyt. Míg a gyógyszerek csak a tested egy részét kezelték, csak a tüneteket tüntették el, a csökkent ellenálló képesség megmaradt, addig a jógával hosszútávú, alapos, megrendíthetetlen egészséget kapsz.

A hatha jóga mozgás, légzés és érzés, illetve mozdulatlanság, légzésvisszatartás és érzés. Felveszel egy pózt levegővétellel, majd légzésvisszatartással mozdulatlanná dermedve kitartod. Ekkor fejti ki hatását a gyakorlat: figyeld a tested jelzéseit és érezd, milyen vagy közben. A lényeg nem a látvány, hanem az, ami belül történik!

Mozdulataidnak lassúnak, egyenletesnek, könnyednek kell lenniük, az áramló vízre hasonlítsanak. Ne kapkodj, ne erőlködj, kerüld a hirtelen mozdulatokat: ne rángasd az izmokat a nyújtásoknál! Ha fizikailag nem vagy felkészülve egy gyakorlat helyes elvégzésére, akkor még ne foglalkozz vele. Először rendszeres lazítással oldd fel a kellő lazaságra izmaidat, majd eddzd meg őket a megfelelő erősségűre.

Az első feladat mindig a bemelegítés! Nélküle sosem szabad elkezdeni a jóga gyakorlatsort! A jóga előtt (de ez igaz bármilyen más sporttevékenységre is) mindig el kell végezni a test teljes körű átmozgatását, bemelegítését! Minden sérülés megelőzhető bemelegítéssel és odafigyeléssel!

A jóga-gyakorlatokat hagyományosan jóga-ászanáknak nevezzük. A gyakorlatoknál 6 másodperc egy ütem: 6 másodperc a belégzés a pózfelvételben, 6 másodperc a pózkitartás, 6 másodperc a kilégzés a pózelhagyásban. A szakaszok időtartama az egyén fejlődésével párhuzamosan akár 20 másodpercig is növelhető. A gyakorlatok ismétlésszáma 3. Egy idő után, mikor már biztonságosan és lazán végzed a gyakorlatokat, belülről fogod érezni, hogy éppen hány ismétlésre és milyen időtartamú ütemre van szükséged.

Kezdetben megengedett, hogy egy gyakorlat közben többször vegyél levegőt, ugyanis időt kell adni a testednek a mozdulatok megszokására, megismerésére, meg kell értenie a feladatot. A pózkitartásokban nem veszel levegőt és mozdulatlan vagy: sem a tüdőd, sem a tested nem mozdul. Amikor a tüdő már nem mozdul (légzésvisszatartás vagy légzésszünet van), akkor már a test sem mozdul. Egyetlen egy testrészedet sem szabad ilyenkor mozgatnod: teljes mozdulatlanságban kell lenned! A szimmetrikus gyakorlatokat természetesen mindkét irányba végezd el. Mihelyst kifejlődött az egyensúlyérzéked, gyakorolj becsukott szemmel. 

A gyakorlást mindig a test teljes lazításával fejezd be: ez a hullapóz. A csendes mozdulatlanságban a felszabadított feszültségeket legyőzi az összegyűjtött energia, szíved és elméd erőt merít ebből a kiegyensúlyozottságból.

A testednek meg kell értenie az új gyakorlatot, az új feladatot. A tanulási folyamatban egy-egy új gyakorlatot csak néhányszor végezz el, nem szabad sokszor ismételni. Ha sokszor ismétled rosszul, akkor az rosszul fog rögződni. Viszont ha csak háromszor végzel el egy új gyakorlatot, akkor nem tud rögzülni a rossz végrehajtás. A következő alkalomra a test már könnyebben megérti a feladatot, s automatikusan vezet a helyes végrehajtás felé.

A minőségre figyelj, ne a mennyiségre! Minden pózt háromszor hajts végre. Akkor tudsz előrelépni, ha rendszeresen gyakorolsz. Nem győzöm hangsúlyozni a gyakorlás fontosságát! Ez a legfontosabb: a folytonos apró előrehaladások csodás hatása csak így fog jelentkezni! Tanulni és fejlődni csak állandó ismétléssel lehet! Az ismétléssel egyre közelebb kerülsz a bemelegítés, a teljes tüdőlégzés és a pózok elvégzésének leghatékonyabb és leggyorsabb módjához.