2. ok: A gyorstáplálkozás kora

Hogyan viszonyuljunk a konyhakész, gyorsfagyasztott élelmiszerekhez?

A konyhaművészetről szívesen néznek filmet, olvasnak receptkönyveket az emberek, de csak nagyon kevesen aktívak a konyhában is. A családok többsége egy héten egyszer elmegy a szupermarketbe, s megvásárolja a félkész, gyorsfagyasztott élelmiszereket. Ezeket aztán csak ki kell venni a hűtőből, s pár perc múlva már ott a meleg étel az asztalon.

Napjaink jelensége az élelmiszerek nagyfokú szennyezettsége: tápoldatok, műtrágyák, melyek beszivárognak a termesztett növényekbe; növekedési hormonok, szteroidok, antibiotikumok, nyugtatók, melyek beépülnek a tenyésztett állatok sejtjeibe.
A konyhakész, gyorsfagyasztott ételek nagyon sok káros anyagot tartalmaznak. Színezőanyagot, hogy megtartsák a színüket, tartósítószert, hogy ne romoljanak meg, ízfokozót, hogy megkedveljük őket, stabilizátort, hogy megőrizzék állagukat.
Tény, hogy ezek az adalékanyagok károsítják az emberi szervezetet. Vannak ilyen jellegű kutatások, megdöbbentő eredményekkel. De ennél rémisztőbb gondolattal is szolgálhatok: ha ezek az anyagok önmagukban is károsak, akkor vajon milyen hatással van a gyermek fejlődő szervezetére ezen anyagok óriási mennyisége és mérhetetlenül sokféle kombinációja? Ki tudja, hogy hosszútávon hová vezet az ezerféle adalékanyag felgyülemlése az emberi testben?
Nem akarok senkit sem elundorítani, de ezek a gyorskaják sokszor a legolcsóbb, legsilányabb alapanyagokból, sőt nem ritkán a gyártási maradékból készülnek. Aki még nem volt ilyen üzemben, az inkább ne is menjen el, mert depressziós lesz, ha rádöbben, mi mindent evett össze eddig. Kis adagok ezek, de mindennap kapunk belőlük - erre gondolj.

A teljes értékű élelmiszerek csak a természetes vagy csak a kis mértékben feldolgozott élelmiszerek. Nagyobb a tápértékük és nem tartalmaznak káros adalékanyagokat. A friss ételek fiatalsághoz vezetnek, míg a napokra hűtőbe rakott készételek halott energiát adnak.

v